Te változol?

Saját bőrödön érzed a változást, a változás szükségességét. Elkezdeni, sohasem késő. Adatok, tények, elemzések és mindezek megélése egy átalakuló korszakból.

Így gondoljátok ti

A stabil Kína

2011.07.04. 18:49 Medve11

Most egyelőre magamat és titeket próbállak egy kicsit felpörgetni, ezért gyors, gondolatébresztő, intenzív és ropogós cikkeket olvashattok. Komolyan, egy eszpresszó elég hozzá :)

Kína. Így, önmagában, egy  név. Sok mindent elindít bennünk. Ha túllépünk a filléres kínai bóvlikon, és egy kicsit 'önmagában' szemléljük, Kína maga a megtestesült stabilitás. Látszólag.

Ez a hatalmas, máshol földrésznek is beillő ország valóban egy hatalmas, jól szervezett országnak tűnik, sőt az is. Azonban az éves 10% feletti GDP növekedéssel megáldott, a világ 2. legnagyobb gazdaságaként számon tartott ország csak felületesen egységes. Igazából rettenetesen szétszabdalt, melyet csak a párt próbál egyben tartani. Lássuk hát röviden, mik a legjelentősebb decentralizáló tényezők:

1. Maga a méret. Mint azt a bevezetőmben is említettem, Kína hatalmas, röpke 9,64 millió km2. Igen, nagyobb mint, Ausztrália, és nem sokkal marad el Európa méreteitől sem.

2. A népesség. Jelenleg Kínában 56 népcsoportot tartanak nyilván, és a legjelentősebbek, a 'han' etnikum is csupán csak 60%-ot tesz ki. Ez jelentős ellentéteket szül, gondoljunk csak Tibetre, vagy az ujgurokra gondolni. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy ezernyi olyan eset van, amiről a Nyugat nem is hall...

3. Gazdaság. Lehet, hogy Kína gazdasága iszonyúan pörög, lehet, hogy egyre több terméket ott gyártanak, de a kapitalista jellegű gazdaságnak van egy komoly hátulütője is. Valaki szegény, valaki gazdag lesz. Márpedig ha irreálisan nagy a különbség - és Kínában az - akkor ez előbb-utóbb zavargásokba fog torkollni.

Másrészről pedig lehet akármekkora gazdasága, azért Kína ugyanúgy a világgazdaság része, mint bárki más, ha valami változik, hát ők is megérzik.

4. A párt. A párt egységben tart, de komoly, nyugati szemmel meglehetősen brutális elnyomást is alkalmaz. Művészek, politikai jogi aktivisták, mind tesznek azért, hogy az országban változás történjen. Márpedig egy demokratizálódó ország, nemzeti egység nélkül olyan, mint egy nagyra fújt lufi a gyerekek kezében...

 

Most gyorsan ennyi jutott eszembe, ha valakinek kiegészítése van, írja meg kommentben. Ígérem, figyelembe veszem :)

Szólj hozzá!

Címkék: kína gazdaság állam stabilitás

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása